poniedziałek, 30 września 2013

SKYWAY 2013 TORUŃ

SKYWAY 2013

 A jednak lato minęło... Nie daliśmy rady go zatrzymać, mimo że pogoda zdawała się obiecywać, że to jeszcze nie koniec... Jak trudno się pogodzić, że przed nami już coraz krótsze dni, więcej chmur, zimno... Lato było jakby krótsze, przecież późno nadeszło - Wielkanoc spędziliśmy w zaspach śniegu, wymarzliśmy okrutnie. Jednak NIE! Nie będzie tak źle! Przed nami Halloween, który ucieszy nasze dzieci, "szeleszczące" spacery w stertach kolorowych liści, wymyślanie kształtów kasztanowych stworów;) Może wreszcie znajdziemy czas na wieczorną lekturę, dobry film lub niespieszną kąpiel. Dynie, śliwki, grzyby, sadzenie cebulek i każdy promyk słońca będzie teraz potrójnie cieszył! Za chwilę najpiękniejsze święta...
A tymczasem w moim mieście odbył się kolejny FESTIWAL ŚWIATŁA SKYWAY 2013.


 Bardzo lubię wyprawy na starówkę kiedy znane mi budynki zyskują nową oprawę. Uwielbiam nastrojowe światła, iluminacje, lampiony, świetlne kompozycje, więc taki festiwal to coś dla mnie. Dawno nie byłam na starym mieście, zmieniło się nieco, powstały nowe klimatyczne knajpki, przybyło trochę elementów dekoracyjnych, przypomniałam sobie jakie to miasto jest stare i piękne. Świetlne spektakle wśród zabytków są niezwykle atrakcyjne.

                      Zmierzając do pierwszego festiwalowego obiektu, napotkałam fajną piernikową wystawę:)

 ...oraz nowy sklep z pamiątkami, który przywiódł mi na myśl niezwykle klimatyczną księgarnię "Za rogiem" z jednego z moich ulubionych filmów "Masz wiadomość" z Meg Ryan i Tomem Hanksem.


                                                        Tajemnica, starocie, Kopernik...


                                              Pokaz świetlny na budynku Collegium Maximum.
 Na budynku Urzędu Marszałkowskiego prezentacja OBSERWATORZY i  bardzo trafna sentencja towarzysząca opisowi pokazu -
"CZASAMI NIE POTRAFIMY PRZYPOMNIEĆ SOBIE, ŻE ŚWIAT W KTÓRYM ŻYJEMY TO NIE TYLKO PRACA I OBOWIĄZKI. ZUŻYWAMY NASZĄ DROGOCENNĄ ENERGIĘ ŻYCIA NA RZECZY NIEISTOTNE I NIETRWAŁE . WÓWCZAS POJAWIAJĄ SIĘ TAJEMNICZY, MROCZNI OBSERWATORZY. MUSZĄ NAMI MOCNO POTRZĄSNĄĆ, ŻEBYŚMY SOBIE PRZYPOMNIELI, CO JEST NAPRAWDĘ PIĘKNE"...Tutaj, moim zdaniem najciekawszy, cykl obrazów na zabytkowej fasadzie Kościoła Św. Ducha.
NIEMOŻLIWE KRAJOBRAZY, NIESAMOWITE ŚWIATY


Dynamiczny, niezwykle kolorowy pokaz.
Na tle spowitego mrokiem miasta błękit nieba, po kolumnach zabytku pięły się pnącza, nad oknami rosły kwiaty, a pośród bujnej roślinności, jak w tajemniczym ogrodzie fruwały kolorowe motyle.  Zrobiła na mnie też wrażenie ŚCIEŻKA OŚWIECONYCH. Przy wejściu w uliczkę Ciasną kłębił się tłum przechodniów. Gdy udało mi się przez niego przecisnąć, wyłoniła się przede mną oświetlona setkami światłowodów droga... Niezwykły widok. Twórcy chcieli przedstawić wędrówkę człowieka przez życie, podczas której spotyka innych, bywa świadkiem wydarzeń, zdobywa informacje.ILUMINACJE - INTEGRACJE
W Ruinach Zamku Krzyżackiego rozstawionych było 200 glinianych lampionów, oświetlonych od środka świecami. Niesamowity widok - w tle wyłaniała się ocalała część Zamku, a gęsto rozmieszczone malutkie światełka tworzyły niezwykły nastrój wśród ruin...
 Lampiony zrobiły dzieci z Galerii Twórczości Dziecka w Toruniu, do której kiedyś uczęszczała moja córka.  Widząc ten efekt, żałowałam, że już tam nie chodzi i nie brała udziału w tworzeniu lampionów :(      Przyczyniłaby się do tworzenia SKYWAY.

 KATEDRA zbudowana z drewnianych ram okiennych, światła, świec i dźwięku, na ruinach dawnego Kościoła Św. Mikołaja. Twórcy mieli na celu przeniesienie widzów z ulicy do sakralnego świata, sprowokować do zadumy. Wokół rozbrzmiewała sakralna muzyka, która wprowadzała w odpowiedni klimat.

                         Oczywiście dziecko nie mogło ominąć stoiska ze świetlnymi gadżetami:)


         Z bransoletek powstawały coraz bardziej wymyślne kompozycje, a w nocy posłużyły za lampki przeciwstrachowe :))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz